Skip to content

37 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block22006
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,371
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
59%
Improvement Value:$168,900
41%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+4.7%
2024$9,016+8.9%
2023$8,278+0.1%
2022$8,270+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 23419, Page 1808Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 20584, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 1960