Skip to content

28 Sanders RdRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block22006
Lot80
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,944
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,700
49%
Improvement Value:$233,200
51%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+4.5%
2024$9,934+7.9%
2023$9,209+0.5%
2022$9,168+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5245, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1965