Skip to content

Mt Hope Ave(Block 11116 Lot 44)Dover, NJ 07801

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 13, 1996

Property Information

Block11116
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
73%
Improvement Value:$314,700
27%
Total Assessment$1,154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,819-0.5%
2024$28,956-3.2%
2023$29,898+0.2%
2022$29,839-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4345, Page 208