Skip to content

6 School RdRockaway Twp, NJ 07842

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block22306
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class45
Description1SF G1 2SF G1
Dwellings3
ZoningR-13
Sq Footage2,518
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
33%
Improvement Value:$332,900
67%
Total Assessment$498,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,879+3.8%
2024$11,446+2.7%
2023$11,148+2.1%
2022$10,924+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,518DeedBook 24827, Page 1793Recorded10/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900