Skip to content

34 Comanche AveRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block21001
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,451
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
44%
Improvement Value:$288,900
56%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+4.4%
2024$11,546+7.2%
2023$10,767+0.6%
2022$10,699+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft2,451DeedBook 23158, Page 67Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4453, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1953