Skip to content

544 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1861

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block30201
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,552
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
47%
Improvement Value:$215,600
53%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+5.7%
2024$9,108+7.2%
2023$8,494-1.8%
2022$8,648+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5636, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1861