Skip to content

554 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30201
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,731
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
43%
Improvement Value:$235,400
57%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,933+5.4%
2024$9,425+6.8%
2023$8,826-1.6%
2022$8,966+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962