Skip to content

43 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1989

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30201
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,956
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,400
45%
Improvement Value:$288,400
55%
Total Assessment$525,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,455+4.5%
2024$11,915+7.8%
2023$11,057+2.0%
2022$10,841+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989