Skip to content

4 Moore RdBoonton, NJ 07005

Built 1978

Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block30801
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,754
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,300
42%
Improvement Value:$352,200
58%
Total Assessment$602,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,998+4.5%
2024$13,390+4.8%
2023$12,771+1.9%
2022$12,532+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4478, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1978