Skip to content

56 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1950

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block30901
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG2P
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,548
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,100
47%
Improvement Value:$294,100
53%
Total Assessment$550,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,330+4.5%
2024$12,750+17.5%
2023$10,850+1.8%
2022$10,662+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,548DeedBook 24304, Page 1996Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 21522, Page 641

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5064, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1950