Skip to content

111 Decker RdBoonton, NJ 07005

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block30902
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,568
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,100
57%
Improvement Value:$210,200
43%
Total Assessment$484,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,253+4.7%
2024$10,748+3.8%
2023$10,359+1.6%
2022$10,191+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,500
DeedBook 21191, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1964