Skip to content

86 Jacobs RdRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block60101
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,061
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
39%
Improvement Value:$340,700
61%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,389+3.8%
2024$12,897+6.0%
2023$12,172+2.0%
2022$11,935+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 21708, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 1976