Skip to content

4 Jacobs RdRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block60101
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,732
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
49%
Improvement Value:$200,500
51%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+3.2%
2024$8,814+7.4%
2023$8,208+2.0%
2022$8,046+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,732DeedBook 24742, Page 1686Recorded5/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1976