Skip to content

Jacobs Rd(Block 60101 Lot 12)Rockaway, NJ 07866

Built 1900

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block60101
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,318
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,600
46%
Improvement Value:$276,100
54%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,123+4.1%
2024$11,643+6.7%
2023$10,912+1.9%
2022$10,711+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,318DeedBook 24620, Page 493Recorded6/29/2023

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4695, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1900