Skip to content

198 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block22
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SCB-3 POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,838
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
28%
Improvement Value:$316,700
72%
Total Assessment$438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,471+2.3%
2024$12,186+5.8%
2023$11,515+1.7%
2022$11,322+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 3839, Page 15

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2607, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1958