Skip to content

208 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1880

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block22
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
29%
Improvement Value:$303,600
71%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,431+2.3%
2024$12,152+5.7%
2023$11,497+1.7%
2022$11,308+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 5439, Page 181

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2830, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1880