Skip to content

43 Flocktown RdLong Valley, NJ 07853

Built 1971

Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block22
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description1.5SF-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,977
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
32%
Improvement Value:$298,800
68%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,715+2.3%
2024$12,430+5.7%
2023$11,760+1.7%
2022$11,567+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971