Skip to content

170 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block22
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class15
Description1SF-O
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,440
Acreage11.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
96%
Improvement Value:$5,000
4%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452-43.8%
2024$6,140+5.7%
2023$5,809+1.7%
2022$5,713+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,440DeedBook 24948, Page 929Recorded7/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950