Skip to content

3 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 2022

Last Sale Price
$631,090
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block103
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
37%
Improvement Value:$212,700
63%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,038+2.3%
2024$9,816+274.8%
2023$2,619+0.5%
2022$2,607+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$631,090
DeedBook 19266, Page 62Recorded1/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 18853, Page 1475Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 4818, Page 582

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4699, Page 401