Skip to content

984 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block104
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
49%
Improvement Value:$79,300
51%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+2.3%
2024$4,524+3.8%
2023$4,357+0.5%
2022$4,337+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 17481, Page 152Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 17424, Page 157Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16623, Page 1512Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16493, Page 1676Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 10820, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1974