Skip to content

10 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 2004
Other Exempt

Last Sale Price
$337,900
Last Sale Date
Sep 27, 2004

Property Information

Block104
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,544
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
31%
Improvement Value:$227,400
69%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$7,960+2.7%
2015$7,748+1.9%
2014$7,606-1.0%
2013$7,682+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$337,900
DeedBook 12284, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 11558, Page 1629

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 11045, Page 1551

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 10255, Page 50