Skip to content

16 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 2023

Last Sale Price
$579,990
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block104
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,361
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
26%
Improvement Value:$240,200
74%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+10.7%
2024$8,689+273.4%
2023$2,327+0.5%
2022$2,317+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$579,990
Sq Ft2,361DeedBook 19444, Page 244Recorded7/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 19260, Page 327Recorded12/27/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4434, Page 771