Skip to content

14 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 2023

Last Sale Price
$554,695
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block104
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,361
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$223,200
73%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+2.3%
2024$8,914+283.0%
2023$2,327+0.5%
2022$2,317+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$554,695
Sq Ft2,361DeedBook 19401, Page 1532Recorded6/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 19260, Page 327Recorded12/27/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4434, Page 774