Skip to content

890b West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 11, 2011

Property Information

Block116.01
Lot3
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1SF/1122 S 1196
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
34%
Improvement Value:$114,800
66%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+2.3%
2024$5,062+3.8%
2023$4,876+0.5%
2022$4,854+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 15033, Page 1891

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5658, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1980