Skip to content

19 Burr StBarnegat, NJ 08005

Built 1995

Last Sale Price
$97,815
Last Sale Date
Jun 8, 1995

Property Information

Block165
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG/2
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage2,022
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
41%
Improvement Value:$148,400
59%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+2.3%
2024$7,324+3.8%
2023$7,055+0.5%
2022$7,022+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,815
DeedBook 5292, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$15,750
DeedBook 3130, Page 1