Skip to content

764 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block165
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class16
Description2SF2G/
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,830
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
44%
Improvement Value:$126,400
56%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+2.4%
2024$6,370+4.0%
2023$6,126+0.5%
2022$6,097+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3126, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1925