Skip to content

63 Burr StBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block165
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,032
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
65%
Improvement Value:$76,200
35%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+2.3%
2024$6,398+3.8%
2023$6,163+2.3%
2022$6,023+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978