Skip to content

708 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1914
Commercial

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Oct 18, 1983

Property Information

Block168
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SB/2058 S 2268
Dwellings2
ZoningCVH
Sq Footage2,268
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
77%
Improvement Value:$50,100
23%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+2.3%
2024$6,215+3.8%
2023$5,987+0.5%
2022$5,959+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 4166, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1914