Skip to content

367 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1789

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block168
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF/
Dwellings1
ZoningCVH
Sq Footage1,216
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
58%
Improvement Value:$71,600
42%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+2.3%
2024$5,001+3.8%
2023$4,817+0.5%
2022$4,795+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500
Sq Ft1,216DeedBook 19166, Page 1782Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 12787, Page 767

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5402, Page 549

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 2997, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1789