Skip to content

120 Montclair Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block199
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,630
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
61%
Improvement Value:$118,600
39%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+2.3%
2024$8,753+3.8%
2023$8,432+0.5%
2022$8,393+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$76,000
Sq Ft1,630DeedBook 19409, Page 526Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13289, Page 1365

Property Sale

Sale
$416,000
DeedBook 12100, Page 560

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10088, Page 38

Property Sale

Sale
$28,730
DeedBook 3153, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1971