Skip to content

100 Montclair Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block199
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,712
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,600
58%
Improvement Value:$229,400
42%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,374+2.3%
2024$16,011-1.6%
2023$16,272+0.5%
2022$16,196+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,712DeedBook 17602, Page 764Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 14266, Page 1174

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11460, Page 1729

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3526, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1976