Skip to content

106 Clifton RdBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block199
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,500
59%
Improvement Value:$219,300
41%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,921+2.3%
2024$15,568+3.8%
2023$14,996+0.5%
2022$14,926+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 15491, Page 1837

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 11798, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4939, Page 466

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4395, Page 724