Skip to content

472 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1960

Last Sale Date
Oct 24, 2068

Property Information

Block206
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,100
69%
Improvement Value:$63,500
31%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+2.3%
2024$5,956+3.8%
2023$5,737+0.5%
2022$5,710+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000
Sq Ft884DeedBook 20239, Page 1030Recorded12/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960