Skip to content

5 Creek View RdBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2000

Property Information

Block206
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
49%
Improvement Value:$178,400
51%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,387+2.3%
2024$10,156+3.8%
2023$9,783+0.5%
2022$9,738+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4560, Page 219