Skip to content

4 Bridge RdBarnegat, NJ 08005

Built 1962

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Mar 3, 1994

Property Information

Block206
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,282
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
72%
Improvement Value:$74,500
28%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+2.3%
2024$7,839+3.8%
2023$7,551+0.5%
2022$7,516+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5145, Page 984

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4994, Page 385

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4252, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1962