Skip to content

28 Birdsall StBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block251
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,130
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
46%
Improvement Value:$114,300
54%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+2.3%
2024$6,122+3.8%
2023$5,897+0.5%
2022$5,869+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11197, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 4425, Page 634