Skip to content

27 Ridgeway StBarnegat, NJ 08005

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 1982

Property Information

Block251
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF2G/2448
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,916
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
43%
Improvement Value:$134,600
57%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,053+2.3%
2024$6,896+3.8%
2023$6,643+0.5%
2022$6,612+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925