Skip to content

143 Brook StBarnegat, NJ 08005

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2005

Property Information

Block257
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.5SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,614
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
49%
Improvement Value:$93,300
51%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,487+2.3%
2024$5,365+3.8%
2023$5,168+0.5%
2022$5,144+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931