Skip to content

666 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1896

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block251
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75H
Sq Footage2,115
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
41%
Improvement Value:$133,300
59%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737+2.3%
2024$6,588+3.8%
2023$6,345+0.5%
2022$6,316+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,115DeedBook 19976, Page 860Recorded4/8/2025

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,115DeedBook 15939, Page 707Recorded11/13/2014

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 15195, Page 1403

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 14847, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1896