Skip to content

720 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block165
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningCV
Sq Footage2,072
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
32%
Improvement Value:$192,200
68%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,431+21.7%
2024$6,928+3.8%
2023$6,674+0.5%
2022$6,643+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,072DeedBook 19307, Page 1302Recorded2/23/2023

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5039, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$15,750
DeedBook 3130, Page 1