Skip to content

681 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1936

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block255
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningCVH
Sq Footage1,236
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
54%
Improvement Value:$78,500
46%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,052+2.3%
2024$4,940+3.8%
2023$4,758+0.5%
2022$4,736+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,236DeedBook 19352, Page 1432Recorded4/17/2023

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 16110, Page 1486Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5381, Page 957

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4964, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1936