Skip to content

20 Center StBarnegat, NJ 08005

Built 1928

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block257
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,491
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
46%
Improvement Value:$102,400
54%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,683+2.3%
2024$5,557+3.8%
2023$5,353+0.5%
2022$5,328+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,491DeedBook 19834, Page 89Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 15976, Page 1779Recorded1/5/2015

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 12088, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1928