Skip to content

4 Maple AveBarnegat, NJ 08005

Built 1913

Last Sale Price
$58,500
Last Sale Date
Nov 1, 1983

Property Information

Block257
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.52SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,632
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
45%
Improvement Value:$119,600
55%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+2.4%
2024$6,041+4.0%
2023$5,809+0.5%
2022$5,781+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4163, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1913