Skip to content

18 Center StBarnegat, NJ 08005

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block257
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,460
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
45%
Improvement Value:$110,400
55%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.3%
2024$5,871+3.8%
2023$5,656+0.5%
2022$5,629+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 17508, Page 947Recorded6/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1926