Skip to content

638 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1936

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 23, 2005

Property Information

Block253
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,511
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
44%
Improvement Value:$116,600
56%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,216+2.3%
2024$6,078+3.8%
2023$5,855+0.5%
2022$5,828+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12788, Page 609

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 10010, Page 1396

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5054, Page 877

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4924, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1936