Skip to content

196 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 1991

Property Information

Block12
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,800
65%
Improvement Value:$322,700
35%
Total Assessment$921,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+4.0%
2024$8,948+10.6%
2023$8,091+0.2%
2022$8,072+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910