Skip to content

174 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1977

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Mar 21, 1994

Property Information

Block12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,748
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$613,700
73%
Improvement Value:$227,400
27%
Total Assessment$841,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+4.0%
2024$8,167+10.6%
2023$7,385+0.2%
2022$7,368+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5162, Page 133

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4921, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1977