Skip to content

81 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920

Last Sale Date
Sep 19, 2013

Property Information

Block24
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,834
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$742,000
77%
Improvement Value:$223,700
23%
Total Assessment$965,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+4.0%
2024$9,377+10.6%
2023$8,479+0.2%
2022$8,460+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920