Skip to content

183 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1935

Last Sale Price
$1,652,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block12
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1.

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,401
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
79%
Improvement Value:$175,400
21%
Total Assessment$821,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296+4.0%
2024$7,976+10.6%
2023$7,212+0.2%
2022$7,195+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,652,000
Sq Ft1,401DeedBook 19713, Page 30Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5070, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1935