Skip to content

231 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2004

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
May 2, 2011

Property Information

Block12
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
DescriptionA2SFG1
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,976
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
60%
Improvement Value:$390,000
40%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,848+4.0%
2024$9,467+10.6%
2023$8,561+0.2%
2022$8,541+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000
DeedBook 14882, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 5757, Page 266